viagra apotheek

Małe zmiany w hydraulice.

Małe zmiany w hydraulice.

Ubiegły weekend był dla bardzo pracowity, tylko tym razem działałem przy własnym akwarium. Od momentu gdy zdecydowałem się na zasilenie obiegu na regale pompą, którą aktualnie mam na obiegu w akwarium, a także ze względu na chęć łatwiejszego dostępu do sumpa zmiany w hydraulice okazały się nieuniknione. Konieczna okazała się przebudowa powrotu wody z sumpa do akwarium. Po ponad miesiącu od podjęcia decyzji udało mi się w końcu znaleźć czas aby to zrobić. W międzyczasie wpadłem na pomysł lekkiej przeróbki sumpa, tzn. dodałem komorę dla pompy obiegowej, a także podczas pierwszego projektowania sumpa, zaprojektowałem zbyt niską przegrodę w której są skarpety i należało to poprawić. Ze względu na ten błąd, całość wody nie przepływała przez skarpety filtracyjne służące mi za filtrację mechaniczną, natomiast tworzyła spory wodospad, z racji dużej różnicy poziomów wody w komorach, co wiązało się z tym, że całe akwarium było głośne.

Zacząłem w sobotę w godzinach popołudniowych. Oczywiście konieczne było wyłączenie obiegu, wyjęcie wszystkiego z sumpa, a także osuszenie go

akwarium-460l-synek-90

akwarium-460l-synek-91

Następnie po oczyszczeniu miejsc klejenia silikonem, przystąpiłem do działania, a dokładniej, wklejania szyb.

Na początek miejsce mocowania skarpet:

akwarium-460l-synek-92

Następnie przegrody

akwarium-460l-synek-93

akwarium-460l-synek-94

Klejenie może niezbyt estetyczne, ale myślę, że i tak nie jest najgorzej.

Kolejnym krokiem było sklejenie na nowo powrotu z pompy obiegowej.

Według moich założeń, pompa ma obsłużyć:

  • obieg w akwarium,
  • obieg na regale,
  • zasilenie chłodziarki,
  • zasilenie reaktora wapnia

Stwierdziłem, że najrozsądniej, a także łatwo będzie operować zaworami, wówczas, gdy w pierwszej kolejności zrobię rozdzielenie powrotu na ten do akwarium i ten od regału. Na tym do akwarium jest jeszcze zasilenie reaktora, a także chłodziarki.

Pierwsze przymiarki do hydrauliki, na trójniku 45 jest odejście na regał, natomiast zawór kulowy jest po to, aby zwiększyć przepływ wody na regale, a także było możliwe zasilenie także najwyżej usytuowanego akwarium.

akwarium-460l-synek-95

akwarium-460l-synek-96

Stronę ssącą pompy należało także przedłużyć.

akwarium-460l-synek-97

Po czym praktycznie wszystko było już gotowe, jednak chciałem zrobić jeszcze mocowanie instalacji do stelaża, które widać na poniższym zdjęciu, musiałem zaczekać do niedzieli, ponieważ kończyłem mniej więcej o 2 w nocy i myślę, że sąsiedzi nie byliby zadowoleni gdybym zaczął wiercić.

akwarium-460l-synek-99

akwarium-460l-synek-98

Na koniec podłączyłem jeszcze reaktor, automatyczną dolewkę i na koniec wczorajszego dnia wszystko wyglądało już mniej więcej tak:

akwarium-460l-synek-101

W dniu dzisiejszym ustawiłem jeszcze podawanie dwutlenku węgla oraz odciek z reaktora. Jako ciekawostkę dodam, że podjąłem próbę ustawienia reaktora bez pomiaru pH w reaktorze, jak to miało miejsce wcześniej. Zobaczymy co da ten eksperyment, jak na razie u jednego z klientów takie rozwiązanie, przy dokładnie tym samym reaktorze, Schuran JetStream 1, sprawuje się idealnie.

W momencie uruchomienia reaktora wapnia zrobiłem testy (przy użyciu testów Saliferta) i oto ich wyniki:

  • Ca 380
  • Mg 1230-1260
  • KH 7,4

Jutro ponownie zrobię testy wody w akwarium, a dodatkowo zmierzę odciek.

Komentowanie wyłączone.

line